Türkçe English
Doha

KITA:    ORTADOĞU

ÜLKE:  KATAR

ŞEHİR: DOHA


Genel Bilgiler:

Katar'ın başkenti olan Doha, Basra Körfezi kıyısında yer almaktadır. Şehirde 2000 senesinden sonra başlayan yeni yapılanma ile birlikte, Doha büyük bir ticaret ve alışveriş merkezine dönüştürülmüştür. Bu dönüşüm halen devam etmektedir. Özellikle 2012 senesinde Doha Uluslararası Havaalanı Projesi (NDIA) tamamlandıktan sonra kentin önemi artmış ve Ortadoğu'da yeni aktarma noktası haline gelmiştir.

Nüfus:

998.601

İklim:

Sıcak ve kurak bir iklim hakimdir. Özellikle Haziran ve Eylül ayları arasında yaşanan yaz mevsimi çok sıcak geçer ve nem oranı artar. Yaz aylarında sıcaklık 45-50 derecelere kadar ulaşabilmektedir. Bu mevsimde çok az oranda yağmur görülür. Kış mevsimi daha serindir ve nadiren yağmur görülür. İlkbahar ve sonbahar mevsimleri ılık geçer.

Ne zaman gidilir?

Yaz mevsiminde hem nem oranı ham de sıcaklık çok artar. Haziran ayı ile başlayan ve 38-48 dereceye varan sıcaklık ekim ayı ile birlikte 25-30 derece olan en düşük ısıya ulaşmaktadır. Çöl etkisi nedeniyle gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkları yüksektir. Gitmek için en uygun dönem Ekim - Mart arasında kalan dönemdir. Ama en ideal sıcaklık Ocak ve Şubat aylarında görülür.

Ne Yenir Ne İçilir?

Katar’da, özellikle de başkent Doha'da yabancı nüfusun yoğunluğu, mutfakta da çeşitliliğe yansımıştır.

Doha'da çok sayıda yabancı yaşadığından her çeşit dünya mutfağı sunan restoran bulmak mümkündür. Fast-food ve büfe tarzı yemekler satan pek çok noktanın dışında lüks ve orta halli restoranlar bulmak da mümkündür.

Kentte Ortadoğu mutfağı ağırlıkta olsa da, Hint, Çin, Filipin, Tayland, İtalyan, Kore mutfaklarını da gerek alışveriş merkezlerinde gerekse caddeler üzerinde yer alan restoranlarda bulabilirsiniz.

Bir yarımada olduğundan, Katar'da balık ve deniz ürünleri ile yapılan yemekler büyük önem taşır. Doha’da kebap tüketimi de oldukça yaygındır, ancak kebap porsiyonları oldukça büyüktür.

Kentte çok sayıda lüks restoran bulunmaktadır. Restoranlarda fiyat aralıkları değişiklik göstermektedir. 15- 20 dolara çok güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Ama aynı zamanda sadece bir tabak yemeğin 6 bin dolara satıldığı çok lüks restoranlar da bulunmaktadır.

Sheraton otelinin içinde yer alan Al Shaheen restoran Arap mutfağından lezzetler sunar. Diplomatic Club içindeki Al-Sayyad restoran ise balık ve Lübnan mutfağı ağırlıklı bir restorandır. Souk bölgesinde makul fiyatlı çok şık ve çeşitli restoranlar mevcuttur.

Önemli Yerler:

1.    Derece (Olmazsa Olmazlar)

2. Derece (Vakti Bol Olanlar)

  • Mathaf Modern Sanatlar Müzesi,
  • Silah Müzesi,
  • Sheikh Faisal Koleksiyonları Merkezi,
  • Arap Modern Sanat Müzesi,
  • Al Koot Fort,
  • Doha Hayvanat Bahçesi

Alışveriş:

Souq denilen bölge, geleneksel tarzda bir çarşıdır. Bu bölgeye yakın bir çok pazar bulunmaktadır. Buralardan, nargile, tütün, baharat ve çeşitli hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Mugati Caddesi, Doha’nın Tahtakale’si gibidir. Doha'da çok sayıda büyük alışveriş merkezi yer alır. Alışverişe çıkmak, bir çok Katarlının boş zaman aktivitesidir. Fiyatlar makul düzeylerdedir ve alışveriş merkezleri eğlence için de pek çok seçenek sunar.

En büyük alışveriş merkezleri; Villagio, Landmark, City Center, Hyatt Plaza ve The Mall'dur. Alışveriş merkezleri genelde öğleden sonra kalabalıklaşır ve özellikle bayram dönemleri gece yarısına kadar açık kalır.


Daha fazla bilgi için: www.gezimanya.com