Türkçe English
Viyana

KITA:     AVRUPA

ÜLKE:   AVUSTURYA

ŞEHİR:  VİYANA


Genel Bilgiler:

Viyana, Avusturya’nın başkenti ve en büyük kentidir. Ülkenin 9 eyaleti arasında yüzölçümü açısından en küçük olan bu şehirde Avusturya’nın yaklaşık dörtte biri yaşamaktadır. Bu açıdan, ülkenin en kalabalık kentidir.

Viyana, Birleşmiş Milletler bürosu ile Viyana Birleşmiş Milletler dört resmi merkez temsilciliğinden birine de sahiptir. Şehirde bulunan diğer önemli uluslararası kuruluşlar ise OPEC, AGİT ve Uluslararası Atom Enerjisi Örgütü’dür.

Viyana kenti 414,89 kilometrekarelik yüzölçümüyle ülkenin en küçük eyaletidir. Bir diğer önemli özelliği ise hiçbir ülke ile komşu değildir. Toplam yüzölçümünün %28,4’ü kadarı yeşil alandır.

Viyana Orta Avrupa'nın en büyük şehirlerinden bir tanesidir. Gelişimini daha çok coğrafi konumuna borçludur. Viyana şehri Kuzeydoğu Alplerinin alçaldığı bölgede yani Viyana Havzası’nın kuzeybatı kesiminde konumlanmaktadır. Tuna Nehri’nin de güneyinde yer almaktadır. Viyana şehri hem doğu – batı hem de kuzey – güney doğrultularında eski ticaret yollarının kavşağında kurulmuş bir kenttir.

Viyana’nın  resmi dili Almancadır. Bununla beraber bölgede oldukça yoğun bir şekilde azınlıkların dilleri de kullanılmaktadır.

Nüfus:

1.983.836

İklim:

Viyana’da okyanus iklimi ile karasal etkilerin görüldüğü bir geçiş iklimi görülmektedir. Yazlar ılıktır ve ortalama sıcaklık 22°C-26°C'dir. Kışlar soğuk ve genellikle sıfırın altındadır. Aralık'tan Mart'a kadar kar yağışı görülür. Bütün yıl boyunca bol yağış alır, en çok yağış aldığı dönemler ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Ne zaman gidilir?

Viyana'ya gitmek için en elverişli dönemler; Mayıs, Haziran ve Eylül aylarıdır.

Ancak ülkede kış turizmi de gelişmiş olduğundan, Ülkeye kış turizmi için gelenler de Viyana'ya uğrar. Bu nedenle şehirde yaz kış turist görebilirsiniz.

Ne Yenir Ne İçilir?

Kentte her damak zevkine hitap eden restoranlar bulmanız mümkün. Ayrıca yaygın kahve kültürü nedeniyle hemen her köşede kahve içilecek bir mekana rastlamanız mümkün.

Viyana mutfağının olmazsa olmazları arasında Schnitzel, kahve ve tatlılar yer alır.

Viyana'da lezzetli kahve ve kekleri deneyebileceğiniz bir çok kafe yer almaktadır.

Viyana Devlet Operası karşısında yer alan turistlerin ve sanatçıların uğrak yeri olan Hotel Sacher'de "Sacher Torte" isimli tatlıyı denemelisiniz.

Käseparadies ise güzel kahve'nin yanı sıra değişik peynir çeşitlerini de bulabileceğiniz bir bölgedir.

Demel Cafe ise Viyana'nın en prestijli cafeleri arasında yer almaktadır.

Figlmüller, Avusturya'nın milli yemeği schnitzel'i makul fiyatlar ile yiyebileceğiniz bir restorandır. 1618 senesinden beri aynı yerde hizmet veren Zum Schwarzen Kameel, Avusturya mutfağından çok seçkin örnekler sunmaktadır. Steirereck ise daha çok gurmeler tarafından tercih edilen bir restorandır.

Graben caddesi üzerindeki restoran ve cafelerde hem yemek yiyebilir hem de çevreyi gözlemleyebilirsiniz. Yine bu cadde üzerinde çok sayıda tatlı yapan cafe görebilirsiniz.

Viyana sokaklarında  rastlayacağınız hot dog arabaları önünde kuyruk olmuş takım elbiseli insanları görebilirsiniz. İş yerinden çıkanlar arasında ayak üstü atıştırma çok yaygındır.

Önemli Yerler:

1.    Derece (Olmazsa Olmazlar)

2.    Derece (Vakti Bol Olanlar)

 • Burgtheater (Tiyato binası),
 • MQ - Museums Quartier ,
 • Secession,
 • Prater (dinlenme ve eğlence alanı),
 • Augarten sarayı,
 • Schwarzenberg Sarayı,
 • Hundertwasser Evi,
 • Arsenal Müzesi,
 • Sankt Marx Mezarlığı,
 • Stadtpark (Şehir Parkı),
 • Raimund Tiyatrosu,
 • Votiv Kilisesi,
 • Albertina Müze ve Galerisi,
 • St. Charles Borromeo Kilisesi

Alışveriş:

Naschmarkt, Schwedenplatz, Brunnenmarkt çarşıları, Mariahilfer Caddesi, Altman ve Kuhne, Dorotheum, Teuchtler önemli alışveriş noktalarıdır. Opera binasında oldukça yakın olan Ringstrassen Galerien ve şehir merkezinin dışında yer alan 330 mağazalı Shoping City Sud Viyana’nın en önemli alışveriş merkezi.

Kartner, Kohlmarkt ve Graben caddelerinde de alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda mağaza bulunmaktadır.

Viyana'dan alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında Sisi eşarpları , Mozart çikolataları ve likörleri, Gustav Klimt  eserlerinin baskılı olduğu hediyelik eşyalar yer almaktadır.

Her pazar saat 16:00'ya kadar açık olan bit pazarında da hemen hemen herşeyi bulabilirsiniz.

Viyana’da Pazar günleri açık mağaza sayısı yok denecek kadar azdır.


Daha fazla bilgi için: www.gezimanya.com