Türkçe English
Valetta

KITA:     AVRUPA

ÜLKE:   MALTA

ŞEHİR:  VALETTA


Genel Bilgiler:

Şehir, 1566-1572 yılları arasında Büyük Osmanlı Kuşatması’ndan hemen sonra inşa edilmiş olup, büyüleyici mimari özelliklere sahiptir. Şehre Büyük Kuşatma sırasında ülkeyi başarı ile savunan Grand Master (Büyük Üstat) Jean Parisot De La Vallette'in adı verilmiştir. Tüm şehir, UNESCO Dünya Kültür Mirası alanıdır.

Nüfus:

6.794

İklim:

Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak, kışlar ılık ve yağışlı. Kış aylarında hava sıcaklığı ortalaması 12°C, yaz aylarında ise 25°C civarındadır.

Ne zaman gidilir?

Valetta'nın en güzel dönemi ilkbahar ve sonbahardır. Haziran, Temmuz ve Ağustos'u da tercih deniz turizmi için tercih edebilirsiniz. Ancak, Temmuz - Ağustos döneminde serin rüzgarlar esiyor olsa da hava sıcaklığının yüksek olduğunu unutmamak gerekir. Sıcaktan çok hoşlanmayanlar için en ideal dönem Nisan'dan Haziran ortasına kadar ki dönem ve Eylül'den Ekim ortasına kadar ki dönemdir. Ekim ayı sonuna doğru az da olsa yağışlar başlamaktadır.

Ne Yenir Ne İçilir?

Malta yemeklerinde balık, domates, patates ve zeytin en çok kullanılan malzemelerdir. Valetta'nın eşsiz balık lokantalarında, değişik deniz ürünlerini tadabilirsiniz.

Malta mutfağı Arap, İtalyan, İspanyol ve İngiliz mutfaklarından etkilendiği için çevrede yöresel restoranların yanı sıra çok sayıda bu ülkelere has restoranlarda görebilirsiniz.

Valetta'da özellikle Waterfront bölgesinde Çin mutfağından Hard Rock Cafe'ye kadar sayısız şık restoran ve bar bulunmaktadır.

Malta'nın kırmızı şarapları da meşhurdur. Özellikle Valetta'ya özgü olan "La Valette" şarabını deneyebilirsiniz.

Önemli Yerler:

1.    Derece (Olmazsa Olmazlar)

2.    Derece (Vakti Bol Olanlar)

Arkeoloji Müzesi,  Ulusal Savaş Müzesi, Katedral Müzesi, Borsa Binası, Kraliyet Opera Evi, Gozo Adası  ve Azure Window, Comino Adası ve Blue Lagoon

Alışveriş:

Valetta'nın ana caddesi olan Republic Street'te çok sayıda mağaza ve hediyelik eşya satan mağaza bulmak mümkündür. Bu caddenin paralelinde yer alan Triq il-Merkanti ve Merchants caddelerinde fiyatlar biraz daha uygundur. Malta'dan alınabilecek en güzel hediye minik şövalye heykelcikleridir.


Daha fazla bilgi için: www.gezimanya.com