Türkçe English
Paris

KITA:     AVRUPA

ÜLKE:   FRANSA

ŞEHİR:  PARİS


Genel Bilgiler:

Fransa'nın başkenti olan Paris , Kuzey Fransa'daki Seine Nehri üzerinde yer alır. Seine Irmağı'nın her iki yakasına kurulmuş olan kent, Fransa'nın kuzey kesiminde bulunur ve sarmal bir dönüşle merkezinden çevreye birbirini izleyen 20 ilçeye ayrılmıştır. Şehrin, ırmağın kuzeyinde kalan bölümüne Sağ Yaka, güneyinde kalan bölümüne ise Sol Yaka ismi verilmiştir. Paris dünyanın başlıca 4 global şehrinden biri olarak bilinir. Avrupa ’nın en fazla turist çeken kentlerindendir.

Yaklaşık  2000 yıllık bir tarihe sahip olan kent, bilim, kültür, sanat alanlarında da dünyanın önde gelen merkezlerinden birisidir. Paris dünyanın en iyi metro ağlarından birine sahiptir.

Nüfus:

12.089.098

İklim:

Kışlar oldukça soğuk geçer Nadiren kar görülür. Kış aylarında ortalama sıcaklık gündüz saatlerinde 6-7 derece, gece ise 1-2 derece civarındadır. Baharlar ılık, yazlar ise sıcak ve az yağışlıdır. Haziran, Temmuz, ağustos aylarında ortalama sıcaklık gündüz saatlerinde 23-25 derece, gece ise 13-14 derece civarındadır.

Ne zaman gidilir?

Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim ayları Paris'i ziyaret etmek için en uygun zamanlardır. Genelde Parisliler yıllık izinlerini Temmuz’un ortasından Ağustos ayının sonuna kadar değerlendirir. Ülkenin dağlık bölgelerine ya da ülkenin güney kıyılarına giderler. Bu nedenle Temmuz ve Ağustos aylarında şehir daha sakindir. Şehirdeki bir çok mağaza da kapalı olabilmektedir. Kış aylarında ise sıcaklık seviyesi düştüğünden dışarıda dolaşmak biraz zorlu olabilir.

Ne Yenir Ne İçilir?

Paris 'te, Fransız restoranlarının yanı sıra pek çok dünya restoranı, barlar, yiyecek ve içecek satan yerler, çay evleri, dondurma mekanları, açık hava kafeleri ve zincir fast food restoranlarını bulabilirsiniz.

Fransız mutfağı  Fransa'nın bölgelerine göre büyük farklılıklar gösterir. Kırmızı etten, deniz ürünlerine ve süt ürünlerine kadar çok değişik türlerde besin Fransız mutfağını biçimlendirir.

Fransız mutfağının öne çıkan ögeleri şarap ve peynirdir. Fransa'nın en ünlü peynirleri ise Brie, Camembert ve Rokfor'dur. Fransa'da binin üzerinde farklı peynir çeşidi üretilmekte ve dünyanın her bir köşesine ihraç edilmektedir.

Paris’te iken mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında meşhur Fransız şarapları, Brie ve camembert peyniri yer alır. Şaraplarıyla ön plana çıkan bölgeler Alsace, Bordeaux , Burgonya, Champagne, Korsika, Jura, Languedoc-Roussillon, Loire, Provence, Rhône ve Savoy'dur.

Fransız mutfağının dünyaca tanınan diğer yemekleri arasında kruvasan, salyangoz yemeği, baget ekmeği, kaz ciğeri ve crème brûlée (krem brule) sayılabilir.

Sabah kahvaltılarında ufak pastahanelerden gelen nefis kruvasan kokuları sizi cezbedecektir. Ya da güne Fransızların en bilindik atıştırmalıklarından olan croque monsieur ve croque madam işe başlayabilirsiniz. Le Meurice, 3 Michelin yıldızlı bir restoran. Bunun yanı sıra Eiffel Kulesindeki Jules Verne ve Crillon Oteldeki Les Ambassadeurs en popüler restoranları arasında yer alır. Fiyatları oldukça yüksektir.

Önemli Yerler:

1.    Derece (Olmazsa Olmazlar)

2.    Derece (Vakti Bol Olanlar)

  • Katakomblar
  • Saint Martin Kanalı
  • Opera Garnier
  • Bastille
  • Les Invalides
  • Pantheon

Alışveriş:

Paris'in en ünlü caddesi olan 2 km uzunluğundaki Champs Elyeese (Şanzelize), aynı zamanda dünya modasının da kalbi durumundadır. Neredeyse her adımda dünyaca ünlü markalara rastlayabilirsiniz. Paris 'te bir çok ünlü markanın bir arada bulunduğu büyük alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. Bu merkezlerde giyim, ev eşyası, mefruşat, aksesuar, takı, mücevher, kitap, parfüm, yiyecek, antika eşya, mücevher ve mutfak gereçleri gibi pek çok ürünü bulabilirsiniz. 1896'da açılmış olan çok katlı mağaza Galeries Lafayette, dünyaca ünlüdür. Bunun yanı sıra The rue d'Alésia da oldukça popülerdir. Versace, Gucci gibi markaların bir arada bulunduğu bu merkezde fiyatlar oldukça yüksektir. Au Bon Marche ise her tür ürünü bulabileceğiniz bir başka merkezdir. Hediyelik eşya için ise en fazla seçeneği Montmerte Ressamlar tepesinde bulabilirsiniz.


Daha fazla bilgi için: www.gezimanya.com