Türkçe English
Lima

KITA:     GÜNEY AMERİKA

ÜLKE:   PERU

ŞEHİR:  LİMA


Genel Bilgiler:

Peru'nun başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Lima ülkenin merkez kısmında bulunmaktadır. Dokuz milyona yakın nüfusuyla Latin Amerika'nın da en büyük beşinci şehridir.

Aynı zamanda bölgedeki en önemli finansal merkezlerden biri olan Lima, 18 Ocak 1535 yılında İspanyol kaşif Francisco Pizarro tarafından keşfedilmiş ve 300 yıl kadar İspanyol egemenliğinde kalmıştır. Sonrasında Asya ve Afrika kıtalarından aldığı göçlerle ortaya çok zengin bir kültür çıkmıştır. Rimac nehri üzerinde bulunan şehir, Peru'nun bilim, endüstri ve siyaset merkezidir.

Lima'ya, "Krallar Şehri" de denir. Bu ismin kökeninin ise, şehrin kurulacağı yerin 6 Ocak'ta kutlanan Krallar Şenliği'nde karar verilmesinden kaynaklandığı bilinir.

Nüfus:

8.475.000

İklim:

Sub-tropikal ve çöl ikliminin etkileri görülen kenttin ılıman bir havası vardır. Aralık – Nisan arası yaşanan yaz mevsiminde hava sıcak ve kuraktır. Mayıs-Kasım arası hava serinler ve yağışlar görülür.. Yaz aylarında hava sıcaklığı 21-23 derece civarında seyrederken, kış aylarında sıcaklık 15-17 derece seviyelerindedir.

Ne zaman gidilir?

Yaz ayları olan Aralık-Mart arası dönem iklim koşulları açısından şehri ziyaret etmek için en uygun dönemdir. Gerek doğa sporları açısından, gerekse festivallerin zenginliği açısından kenti ziyaret için en iyi dönem Aralık-Mart arasıdır.

Ne Yenir Ne İçilir?

Genel ülke mutfağı geniş bir yelpazeye sahiptir. Ülkeyi uzun süre işgal altında tutan İspanyollar’ın ve Amerikan yerlilerinin etkileri yeme içme kültürüne de yansımıştır. Zengin iklim koşullarının tarımsal ürün çeşitliliğini getirmesiyle, ülke mutfağında pek çok malzeme kullanılır. Deniz mahsulleri de ülke mutfağında büyük önem taşır.

Bazı özel Peru Yemekleri: Ceviche (taze çiğ balık veya deniz ürünlerinden bir yemek. Ender olarak etten yapılarak, limon suyu ve ekşi soğan ile marine edilerek servis yapılır.)

Anticucho (şişte ızgara sığır kalbi), Arroz con Pollo (tavuklu pilav), Arroz con Pato (ördekli pilav) Ají de gallina (hafif acılı, kremli Chili-soslu tavuk eti), Rocoto Relleno (sığır eti ile doldurulumuş paprika biberi), Estofado (et, patates, mısır ve havuç ile yapılan acı peynir-paprika soslu güveç), Papa a la huancaina (acılı peynir soslu patates dilimleri), Carapulcra (kurutulmuş patates ve etten güveç), Albondigas (et topları), Pachamanca (toprak güveçte hazırlanmış et ve sebze), Chicharrón de Chancho (kalın yağ derisi olan kavrulmuş domuz eti), Lomo Saltado (soğan ve paprika ile kızartılmış sığır dilimleri), Chupe de Camarones (karides, patates ve sebzeli çorba), Sopa a la Criolla (ülkeye özgü et parçalı makarna çorbası), Tacacho (domuz yağı ve haşlanmış muzdan yapılmış köfte), Choclo con queso (haşlanmış, peynirli mısır koçanı), Cuy Chactado (kızartılmış hintdomuzu)

Önemli Yerler:

 • Plaza de Armas (Şehrin ana meydanı)
 • Lima Katedrali
 • Palacio de Gobierno (Hükümet Sarayı)
 • Museo Rafael Larco Herrera (Arkeoloji müzesi)
 • Museo Amano (Tarih müzesi)
 • San Francisco Kilisesi
 • Old Town Bölgesi
 • Museo de la Nacion (Ulusal müze)
 • Pachacamac kalıntıları
 • San Agustin Kilisesi
 • Plaza San Martin (Şehir meydanı)
 • Miraflores Semti
 • Parque de las Leyendas (Hayvanat bahçesi)
 • Museo de Oro del Peru (Altın müzesi)
 • Plaza de Acho (Boğa güreşi arenası)

Alışveriş:

Lima'da el işleri satan tezgahlardan büyük alışveriş merkezlerine çok sayıda alternatif alışveriş yeri mevcuttur.

Peru el işlerinin satın alınabileceği Miraflores Pazarı, her gün 17:00 – 23:00 saatleri arasında Miraflores semtindeki Kennedy Parkı’nda kurulmaktadır.

Larco Mar Alışveriş Merkezi uluslararası mağazaları barındırmanın haricinde; bowling salonlarını, multipleks sinema salonunu, restoranları, kafeleri, disko ve canlı müzik barlarını da içeren bir eğlence kompleksidir.

Las Begonias Caddesi üzerinde bulunan Ripley Mağazaları da uluslararası birçok markayı içerisinde barındırmaktadır.

Peru’dan alınabilecek en önemli ürünler, lama ve alpaka yününden şallar, kazaklar ve pançolardır. Bunun dışında sokak sanatçılarının yaptığı el ürünleri daha uygun fiyatlı hediyeliklerdir.


Daha fazla bilgi için: www.gezimanya.com