Türkçe English
El Bagajı Düzenlemeleri

El Bagajı Düzenlemeleri

Kabin Bagajı

Yolcunun kendi denetiminde ve sorumluluğunda, uçak içerisine yanına aldığı bagajdır.

Kabin bagajında taşınması yasaklanmış maddeler Milli Sivil Havacılık Güvenlik programı EK-17’de sıralanmıştır. Bununla birlikte Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü talimatıyla 1 Ekim 2009 tarihinden itibaren Dış Hat uçuşlarında ve 1 Nisan 2012 tarihinden itibaren İç Hat uçuşlarında sıvı kısıtlaması uygulanmaktadır. Sıvı kısıtlaması el bagajlarında tüm sıvılar, jeller, aerosoller, vb. maddelerin kısıtlı taşınması ile ilgili yeni düzenlemeler şunlardır:

• El bagajında sıvı kısıtlamaları İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda uygulanmaktadır.

• El bagajlarında taşınacak sıvılar, jöleler ve spreyler en fazla 100 ml hacimli kutu, şişe veya benzeri bir kap içinde olmalıdır. İçeriğindeki miktar göz ardı edilerek kutu, şişe veya kabın hacmi dikkate alınır.

• Bu sıvılar maksimum 1 litrelik 20 cm x 20 cm şeffaf kilitli poşetlerin içerisinde ayrı olarak taşınmalı ve poşet sağlıklı bir şekilde kapanmalıdır.

• Her yolcu sadece 1 adet poşet taşıyabilecektir. Güvenlik kontrollerinde sıvı poşeti diğer eşyalarınızdan ayrı olarak X-Ray cihazından geçirilecektir.

• İlaçlar (yolcunun kimliğini belirtir bir reçeteye yazılı olmak veya yolcunun bu ilaçları kullanması gerektiğine dair bir sağlık raporunun ibrazı ve orijinal ambalajlı) ve bebek mamaları (bebeğin de uçması şartı ile yolculuk boyunca yetecek miktarda) bu uygulamadan muaftır. Ancak şüphe durumunda yolcunun bu ilacı/mamayı tatması talep edilebilir.

• Sıvılar: Su, şurup vb. diğer içecekler. kremler, losyonlar, yağlar, parfümler, her türlü makyaj malzemeleri, (sıvı ruj, maskara vb.) diş macunu, traş jel ve köpükleri, saç jöleleri, deodorantlar, kontak lens sıvıları, şampuanlar, reçel, bal, yoğurt vb. maddeler.