Türkçe English
Capetown

KITA:    AFRİKA

ÜLKE:   GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ

ŞEHİR:  CAPE TOWN

Genel Bilgiler:

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin üç başkentinden biri olan Cape Town, yasama meclisinin bulunduğu başkenttir. Kaapstad veya iKapa olarak da bilinen Cape Town, Masa dağının eteklerinde yer almaktadır. Cape Town, Afrika kıtasının Avrupa’yı en uzak ucunda bulunan şehirdir.
Güney Afrika’nın en gelişmiş şehri olan Cape Town nüfus olarak Johannesburg'dan sonra ikinci sırada sırada yer almaktadır. Bu şehirde Afrika, İngiliz ve Hollanda kültürleri adeta harmanlanmıştır.

Nüfus:

2.984.100

İklim:

Şehirde kışlar ılıman, yazlar ise sıcak geçer. Yaz mevsiminin yaşandığı Aralık-Ocak-Şubat aylarında sıcaklık 15-27 derece civarındadır. Kış mevsiminin yaşandığı Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında ise ortalama sıcaklık 7 ile 20 derece arasında değişir. Yağmurların yıl boyunca orta seviyede görüldüğü şehirde kış aylarında denizden gelen rüzgârlar serinletici etki yaratır. Kış aylarında yağış miktarı artmaktadır.

Ne zaman gidilir?

Her mevsim ziyaret edilebilir bir kent olan Cape Town'un en güzel zamanları İlkbahar, yaz ve sonbahar dönemleridir (Eylül - Mayıs arası).

Ne Yenir Ne İçilir?

Her zevke hitap eden global bir yemek kültürüne sahip olan şehirde, genel anlamda Malezya ve Avrupa mutfağından esinlenerek karma bir mutfak kültürü oluşturmuştur.
Sofralarda taze sebze ve meyve her zaman bulunur. Bir çok çeşitte et yemeği bulunmaktadır. Afrika yemeklerini bu şehirde bulmak biraz zor olsa da, sayıca az olan Afrika restoranlarında timsah etinden, deve kuşu etine kadar farklı lezzetleri de tadabilirsiniz. Ayrıca mısır ve mısır ürünlerini de her yemeğin yanında garnitür olarak görebilirsiniz. Tatlı olarak, meyve bazlı tatlıları tercih ederler.
Cape Town bir liman şehri olduğu için deniz ürünleri açısından da oldukça zengindir. Deniz ürünlerinin tadına bakabileceğiniz en güzel mekanlarda liman çevresindeki Waterfront bölgesinde bulunan restoranlardır. Ülkenin en güzel restoranlarının bulunduğu diğer bir bölge ise Long Street'tir. Bu cadde aynı zamanda gece hayatının da kalbinin attığı yerdir.

Önemli Yerler:

1.    Derece (Olmazsa Olmazlar)

 • Table Mountain (Masa Dağı)
 • Robben Island (Ada / Eski hapishane)
 • Cape of Good Hope Nature Reserve (Ümit Burnu Milli Parkı)
 • Castle of Good Hope (Ümit Burnu Kalesi)
 • Cape Point (Burun Noktası)
 • Cape Flats ve Khayelisha kasabaları
 • Victoria & Alfred Waterfront (Liman)
 • Long Street, Boulders Beach (Penguenler Plajı)
 • Bo-kaap / Maylay (Mahalle)
 • Hout Bay ve Seal Islan (Ayıbalığı adaları)
 • Hermanos Balina Gözlemi
 • Duiker Adası
 • Winelands Bölgesi

Alışveriş:

Cape Town’da gerek yerel ürünlerin gerek dünya çapında markalara ait olan ürünlerin satıldığı büyük dünya standartlarında alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları V&A Waterfront, Claremont' taki Cavendish Square ve Century City'deki Canal Walk'tur.
Bunların dışında bit pazarları da tercih edilebilir. Bu bit pazarların bir tanesi Green Point'te bulunmaktadır ve Pazar günleri açıktır. Bir diğer bit pazarı Greenmarket Meydanı'ndadır ve her gün açıktır. Bunlara ek olarak Waterfront'ta bir diğer bit pazarı bulunmaktadır.

Ülkedeki en önemli ürünler, Afrika' ya özgü el işleri, paltolar, deri işleri ve seramiklerdir. Altından yapılmış el işleri ve mücevherler de oldukça etkileyicidir. Ayrıca meşhur Güney Afrika şaraplarından da ülkenize dönmeden önce almanız tavsiye edilmektedir.


Daha fazla bilgi için: www.gezimanya.com